Няма откъде да мине за Студентски град
Няма откъде да мине
Това заяви Стоян Братоев – изпълнителен директор на “Метрополитен” ЕАД на Експертния съвет, обсъждащ продължаването на Първи метродиаметър до IKEA и Ring Mall. Разбира се, ние приехме това изказване като предизвикателство и решихме да проверим колко трудно е да се проектира трасе на метрото от бул. Черни връх до IKEA.
Характеристики на трасето
Дължината на трасето е 6 690 метра, с допълнителни 680 от строящата се в момента метростанция на Paradice Mall, или общо около 7300 метра. Общия брой станции, които предлагаме са 7, или съобразно стандартите – средно отстояние между станциите от около километър. Всички станции без последната са със странични перони. Последната станция при Симеоновски лифт е с островен перон, аналогично с последните станции на Първи метродиаметър при Летище София и Трети метродиаметър в кв. Горна баня.
В профил трасето е предимно подземно от бул. Черни връх, през ж.к. Витоша и Студентски град. Излиза на повърхността като наземно в кв. Малинова долина и преди да достигне Софийски околовръстен път се изкачва на естакада. След като премости СОП, трасето отново се спуска на ниво терен и малко преди последната станция потъва отново като подземно.
Трасето следва почти в цялата си дължина предвидени и заложени в регулационните планове на града улици и булеварди, т.е. тежестта на налагащите се за изграждането му отчуждения е максимално синхронизирана с инвестиционната програма на Столична община по изграждане на инфраструктурата на уличната мрежа в южна София. Минаване под масивни сгради няма. Общия брой на монолитните постройки, попадащи в следата на тунелните конструкции е шест. И шестте са едноетажни фамилни къщи. Други постройки, засегнати от проекта са складови халета, предвидени за отчуждаване, като част от реализацията на ново трасе на бул. Св. Климент Охридски.
Част 1, бул. Черни връх – Зимен дворец на спорта
Отклонението започва веднага след метростанцията, разположена на кръстовището на бул. Черни връх и ул. Арарат. Станцията е разположена в среднодълбоко заложение, максимално изнесена в източното платно на бул. Черни връх. Пероните са странични и са с един централен вестибюл, който води към обща за двете направления касова зала, разположена на -1 ниво. Касовата зала се отваря в граждански подлез, свързващ двете страни на бул. Черни връх. След станцията веднага следва раздвояването на коловозното развитие, като то е на едно ниво (аналогично със заложеното отклонение в кв. Триъгълника). Оттам тунелът преминава близо до сградата на бул. Черни връх 69 с крива с радиус 300 метра и през слабо застроената зона източно от бул. Черни връх се отправя към зеления ръкав, отделящ кв. Кръстова вада от ж.к. Витоша.
Преди следващата станция, трасето излиза в плитко заложение в плавна крива с радиус 1800 метра и веднага след нея е разположена станцията. Тя е плитко заложение, със странични перони и две отделни касови зали. Над нея предлагаме изграждане на локален площад, който да играе ролята и на вход към зеления ръкав, разделящ кварталите. Изходите са два, разположени един срещу друг в центъра на предложеното площадно пространство. То тематично се разтваря като алея между вече реализизраното застрояване и играе ролята на фокус за обществени дейности за бъдещите жилищни сгради. След станцията трасето продължава подземно към бул. Самоковско шосе, като се спуска в сренодълбоко заложение, за да достигне следващата станция. Трасето ще се изгражда по НАТМ, поради близостта на сградите в района и невъзможността да се използва открит способ на строителство.
Следващата станция е разположена под кръстовището на бул. Самоковско шосе и ул. Проф. И. Странски ,на входа на Студентски град. Станцията е с един централен вестибюл, водещ към касова зала, разположена на -1 ниво, отваряща се към четиривходен подлез, обхващат кръстовището от всички страни. Оттам трасето влиза в крива с радиус 1900 метра и преминава близо до бл. 59 от Студентски град. След кривата трасето се изправя с оста на ул. Проф. И. Странски и така достига до метростанцията до Зимен дворец на спорта. Тя лежи под кръстовището на ул. Проф. И. Странски и ул. Акад. С. Младенов. Станцията е разположена изцяло на -1 ниво, със странични перони и две касови зали.
Част 2, Зимен дворец на спорта – Симеоновски лифт
Трасето продължава под предвиденото удължение на ул. Проф. И. Странски и с крива с радиус 300 метра достига до предвидения в регулационния план сервитут на трамвайното трасе. Трасето излиза на повърхността веднага след като пресече старото трасе на бул. Св. Климент Охридски. Продължава като наземно, където достига следващата метростанция. Тя е със странични перони и една касова зала, разположена на +1 ниво.
За да не се изкривява трасето на бул. Св. Климент Охридски, той пада в траншея под станцията. Върху траншеята на олекотена конструкция се разполагат източните входове към метростанцията. След станцията трасето се издига на естакада. С крива с радиус 300 метра, естакадата премоства старото трасе на бул. Св. Климент Охридски и се изравнява с рампата на пътен възел Св. Кл. Охридски – СОП. Преди следващата станция трасето прави контракрива с радиус 2000 метра, за да разположи станцията над острова между локалното и транзитно платно на пътния възел.
Станцията е със странични перони на +2 ниво, с една касова зала, разположена под пероните на +1 ниво. Връзката с тротоарите, Ring Mall и предвидения северно от мола офис център става чрез пасарелка, която може да прави и топла връзка с мола.
Позиция на метростанцията (синьо) и планирания бизнес център, южно от Ring Mall.
След Ring Mall трасето се спуска на ниво терен, следвайки източния банкет на бул. Св. Климент Охридски. Преди да достигне площада преди Симеоновския лифт, трасето потъва под терена. Последната станция е с островен перон и се разполага диагонално на оста на площада. Северният вестибюл се отваря в подлезна галерия с топла връзка към лифтовата станция и изходи към Симеоново Витоша парк. Южния вестибюл излиза в площадно-пешеходна зона в жилищния комплекс, планиран южно от лифтовата станция и се отваря към пешеходна алея, спускаща се към Ring Mall и IKEA.
Заключение
Този проект е възможен за изпълнение само защото терените, през които преминава са празни. Ако скоро конкретно трасе за Втори метродиаметър не залегне в регулационните планове на града, такова просто няма да е възможно без немислимо скъпи отчуждения. Ние ще настояваме това трасе да се проучи и да влезе в обещаната нова Генерална схема за развитието на метрото.